Засоби дезінфекції та сучасні антисептики в індустрії краси, медицині та побуті.

Робити кожного клієнта неповторним і красивим, нести гарний настрій оточуючим,бути справжніми чарівниками свого мистецтва, та й покращувати своє матеріальне становище - далеко не повний перелік завдань, що вирішуються в сучасних студіях краси, перукарнях, СПА-салонах, косметологічних салонах та сучасних клініках.

   Потрібно пам'ятати,, що за красою приходять дуже різні люди. На превеликий жаль, серед них можуть бути і хворі, або носії небезпечних інфекцій, навіть таких як ВІЛ-інфекція, вірусні гепатити, туберкульоз, не кажучи вже про різні гнійничкові та грибкові захворювання. Адже багато косметичних процедур, та маніпуляцій пов'язані з порушенням цілісності шкірних покривів, забрудненням інструментів частинками шкіри, волоссям, кров'ю, що створює можливість передачі мікроорганізмів - збудників інфекційних захворювань. Необхідно пам'ятати, що жодне завдання не буде вирішено, якщо не будуть створені всі умови для повної інфекційної безпеки клієнтів та співробітників. В даній статті ми розкажемо, як домогтися умов гарантованого санітарно-епідеміологічного благополуччя у своєму закладі. Це зовсім не просто, але можливо!

      Проведення дезінфекційних заходів в косметології за ступенем важливості та організації виконання не відрізняється від медицини. Адже виконання манікюру, педікюру, різних косметологічних, перукарських процедур, нанесення татуажу та інше, з упевненістю можна прирівнювати до медичних маніпуляцій, в ході яких порушується або ж може порушуватися цілісність шкірних покривів або слизових.

     У сучасному світі є, достатньо дезінфікуючих та антисептичних засобів - використання і вдалий вибір яких забезпечить безпеку послуг, що надаються у «індустрії краси»

 Основні вимоги, пропоновані до сучасних дезінфікуючих препаратів:

 • надійність - засіб повинен володіти високою антимікробною активністю і знищувати широке коло мікроорганізмів, здатних викликати інфекції (це і хвороботворні бактерії, віруси,гриби);
 • безпека - засіб повинен бути безпечним як для персоналу, так і для клієнтів при всіх рекомендованих режимах застосування;
 • екологічність - засіб не повинен забруднювати навколишнє середовище, а це означає, що засіб повинени розкладатися до екологічно безпечних продуктів;

• відсутність пошкоджуючої дії - засіб не повинен псувати оброблювані інструменти (предмети) при використанні його в заданих концентраціях при експозиції необхідного часу. Крім цього препарат або його робочі розчини повинні легко змиватися, швидко діяти і бути економічними та недорогими.

Ідеальних деззасобів не існує. Головна задача при виборі засобу дезінфекції - підібрати найбільш прийнятний препарат залежно від застосування у кожній конкретній ситуації.

Також обов'язково потрібно пам'ятати про стерилізацію інструментарію після виконання косметологічних процедур.

Для процедур, в ході яких порушується або може порушуватися цілісність шкірних покривів або слизових потрібно використовувати тільки стерильні інструменти! Послідовність виконання заходів для таких інструментів:

Дезінфекція - Предстерілізаційне очищення - Стерилізація.
Саме в такій послідовності, і ніяк по-іншому. Враховуючи, що сучасні дезінфікуючі засоби мають у своєму складі миючі компоненти, процеси дезінфекції та миття (передстерилізаційного очищення) можна виконувати в одному і тому ж робочому розчині.

    Інструменти, які безпосередньо не контактують зі шкірою та слизовими піддаються дезінфекції та миттю (очищенню), при використанні сучасних засобів - ці процеси проводять в одному робочому розчині. Дезінфекція завжди повинна передувати очищенню, так як саме ця процедура попереджає зараження персоналу інфекціями.

Санітарна гігієна у приміщеннях:

Не меньш важливо, в яких саме санітарних умовах персонал надає послуги, виконує процедури. Адже просто прибрати і помити приміщення - абсолютно недостатньо для профілактики інфекційних захворювань. Ніхто не може гарантувати, що під час процедури дрібні крапельки крові не потрапили на столик, а в такий краплині цілком може бути достатньо мікробів для передачі інфекції. Тому, всі поверхні (включаючи в першу чергу робочу меблі та обладнання) повинні дезінфікуватися. Періодичність дезінфекції залежить від категорії поверхонь:

 • «Не критичні поверхні» підлоги, стелі, двері, поверхні в санвузлах, та інші поверхні, де, безпосередньо, не проводяться процедури - обробляються дезінфікуючими засобами щодня наприкінці або на початку робочої зміни;
 • «критичні поверхні» - їх ще називають «робочі» - це масажні кушетки, крісла і підлокітники, ванни, лежаки і трапи в лазнях, саунах, поверхні соляріїв і душових, гумові килимки, ванночки для манікюру і педікюру, робочі столики косметологів, майстрів педикюру та манікюру, а також багато інших поверхонь, до яких торкаються клієнти, або де виконуються процедури. Такі поверхні дезінфікують і миють після кожного клієнта.

Антисептика

Руки майстра - найважливіший інструмент в роботі. А адже саме через руки передається величезна кількість хвороб. До 90% зареєстрованих у світі внутрішньолікарняних інфекцій були поширені через руки. В «індустрії краси» ситуація аналогічна.
Шкіра людини населена безліччю мікроорганізмів. Навіть на ретельно вимитій шкірі залишаються мікроби. Тому однією з найбільш важливих заходів профілактики, що дозволяють перервати ланцюг передачі інфекційних захворювань, є гігієна рук персоналу. Догляд за шкірою долонь і передпліч - професійний обов'язок. Мікротравми, найдрібніші порізи, тріщини - потенційний резервуар збудників. Мікрофлору шкіри можна розділити на дві великі групи: Резидентна флора і Транзиторная флора.

 • Резидентная мікрофлора - це ті мікроорганізми, які постійно живуть і розмножуються на шкірі. Як правило, вони не патогенні, але в певних умовах (наприклад, потрапивши в ранку під час процедури) можуть привести до інфікування і хвороби. Резидентну мікрофлору неможливо знищити за допомогою звичайного миття рук або навіть антисептичних процедур, хоча їх чисельність при цьому значно знижується. Стерилізація шкіри рук не лише неможлива, але і небажана: тому що нормальна мікрофлора перешкоджає колонізації шкіри іншими, набагато більш небезпечними мікроорганізмами.
 • Транзиторна мікрофлора - це ті мікроорганізми (в тому рахунку і збудники захворювань), які потрапили на руки тимчасово. Вони зберігаються на шкірі рук короткий час (рідко більше 24 годин). Така мікрофлора легко видаляється за допомогою гігієнічного миття рук за допомогою бактерицидного мила або знищується при використанні антисептиків. Поки ці мікроби зберігаються на шкірі, вони можуть передаватися клієнтам, пацієнтам при контакті і забруднювати різні об'єкти. Ця обставина робить руки персоналу найважливішим чинником передачі інфекцій.

Розрізняють такі способи обробки рук персоналу::

 • Антисептичний (гігієнічний) миття рук: обробка рук миттям після їх забруднення з використанням спеціального миючого засобу з антимікробними добавками (бактерицидне мило) спрямована проти транзиторних мікроорганізмів. Проводиться: після відвідування туалету, перед приготуванням і роздачею їжі, при видимих ​​забрудненнях на руках
 • Гігієнічна антисептика рук: обробка рук методом втирання спеціального антимікробного засобу (без застосування води) спрямована проти транзиторних мікроорганізмів. Найбільш поширений спосіб знезараження рук у закладах «індустрії краси». Застосовується: перед початком робочої зміни, перед проведенням процедур, перед і після роботи з клієнтом, перед контактом і використанням стерильних інструментів, матеріалів, виробів, після роботи із забрудненим матеріалом (наприклад кров'ю після порізів).
 • Хірургічна антисептика рук: обробка рук персоналу перед хірургічними (або прирівняними до них) втручаннями з використанням спеціального антимікробного засобу шляхом втирання (без застосування води), спрямована на знищення транзиторної і зниження кількості резидентної мікрофлори. Необхідна: перед проведенням маніпуляцій, які з техніки виконання прирівнюються до хірургічних втручань (розрізи шкіри, слизових, пірсинг, нанесення татуажу і ін.)
 • Проблема знезараження рук на сьогодні залишається найбільш актуальною. Руки необхідно мити, обробляти дуже ретельно і часто. Але, частий контакт з миючими та дезінфікуючими засобами значно підвищує ризик пошкодження шкірних покривів. Дуже багато залежить від правильного підбору і застосування препаратів.


Абсолютно зрозуміло, що мікроорганізмами заселені і шкіра, слизові клієнтів. І, звичайно ж, якщо проводити процедури на незнезараженій поверхні - ризикуємо занести інфекцію. Якщо антисептика шкіри не проведена або проведена недостатньо, то клієнта можна інфікувати навіть стерильним інструментом. Особливо ретельно і довго (до 10 хв) необхідно обробляти шкіру, багату сальними залозами (обличчя, грудна клітка, пахви, пахові області).
Сучасний клієнт дуже освідчений, вимогливий і часто може здійснювати контролюючу функцію не гірше представників сан-епідслужб, і він правий. Але виходить - потрібно створити систему профілактики, яка виключить небезпеку інфікування клієнтів і самого персоналу, та розширить коло вдячних користувачів, що в кінцевому підсумку принесе матеріальні дивіденди.